Novinky na webu   Na konec výpisu kategorií obchodů přidáno doporučení na související kategorii.
Czech English German
  
Reklama
  
Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:
  
PardubickeObchody.cz na Facebooku
  
VVVTOUR

Pardubickeobchody.cz Úvod > Další > Kulturní, sportovní a školské zařízení ve městě > V divadlo

Detailní info V divadlo

 

Městské divadlo Pardubice je secesní divadlo, postavené v letech 1907–1909 v Pardubicích. Je největší divadelní scénou ve městě a zároveň domovskou scénou souboru Východočeského divadla Pardubice. Autorem projektu divadla je architekt Antonín Balšánek. Základní kámen byl položen 16. května 1907, přičemž stavba budovy trvala dva a půl roku. Mramorová deska základního kamene je dodnes osazena uvnitř budovy ve stupni hale. Provoz Městského divadla byl oficiálně zahájen 11. prosince 1909. Původní kapacita divadla byla 163 sedadel a šest lóží v přízemí a 82 sedadel a osm lóží v patře.

Na výzdobě budovy a jejích interiérů se podílela řada umělců. Oponu a vlisy na průčelí divadla maloval akademický malíř František Urban. Autorem sochy Genia na čele budovy je akademický sochař Bohumil Kafka. Akademický sochař Bohumil Vlček dále vytvořil osm medailonů umístěných na fasádě budovy. Například v průčelí budovy byly medailony Bedřicha Smetany a J. K. Tyla.

 

V roce 2002 proběhla rekonstrukce interiéru hledištní části divadla, provedená podle projektu architekta Miroslava Řepy. Součástí rekonstrukce byla malba repliky secesní opony Františka Urbana, která shořela při požáru divadla v roce 1931. Repliku namaloval akademický malíř Václav Špale. V roce 2003 pak byly zahájeny práce na obnově fasády. Projektovaly je architekti Miroslav Řepa a Vladimír Mlejnek.

 

 

http://www.vcd.cz

Reklama
   Pardubice : Reklama - seznam firem

 
Kabelky Pardubice, originální autorský design Hyndus Sid Art | Folklor pardubice |

© Pardubické Obchody 2020


© Pardubické Obchody, © Hradecké Obchody, © Kamzanakupy.cz Další Email Poslat dotaz